معرفی ۲۵ نوع مختلف تکنیک و سبک نقاشی

معرفی سبک های نقاشی

فهرست مطالب

معرفی ۲۵ نوع مختلف تکنیک و سبک نقاشی

 

انواع نقاشی‌ها

نقاشی، هنر پاشیدن رنگ‌ها به روش خاصی با کمک قلم‌مو برای خلق یک اثر هنری است.
نقاشی را می‌توان روی هر بستری انجام داد، نقاشی‌ها می‌توانند دیجیتالی (در بستر رایانه‌ها) باشند یا با استفاده از رنگ و قلم‌مو به‌صورت دستی باشند.
انواع مختلفی از مواد نقاشی وجود دارد مانند ماسه، کاغذ، خاک رس و خیلی چیزهای دیگر.

نقاشی، شامل هر چیز خلاقانه‌ای است؛ بنابراین هنرمندان خودشان را فقط به مواد معمولی و متوسط محدود نمی‌کنند، این روندی رو به رشد است. انواع مختلفی از سبک‌های نقاشی وجود دارد اما سبک نقاشی مدرن بیشترین طرفدار را دارد، چون به هنرمند اجازه می‌دهد ایده‌های خود را با مخلوطی از تکنیک‌های مدرنیسم، انتزاعی و سورئال بر روی بوم ارائه دهد.

سبک‌های مختلفی از نقاشی وجود دارد؛ مانند؛ هنر انتزاعی، هنر مفهومی، هایپررئالیسم، هنر پاپ، آینده‌نگری، امپرسیونیسم و غیره. به‌عنوان هنرمند می‌توانید بر روی یک سبک یا ترکیبی از سبک‌ها تمرکز کنید.

 

انواع تکنیک‌های نقاشی

 

. نقاشی رنگ‌روغن
. نقاشی آبرنگ
. نقاشی پاستلی
. نقاشی آکریلیک
. نقاشی دیجیتال
. نقاشی جوهر یا نقاشی لیتاتی_جوهر سیاه چینی
. نقاشی واکس داغ یا نقاشی encaustic
. نقاشی اسپری
. نقاشی دیواری فرس کو_تکنیک نقاشی دیواری
. گواش _محیط آبرنگی مات
. نقاشی‌های مینا
. نقاشی‌های دما – ماندگاری بسیار بالایی دارند
. نقاشی ماسه و غیره.

 

۱. نقاشی رنگ‌روغن

 رنگ روغن

beautiful-oil-painting-by-andrei-belichenko

 

تکنیک نقاشی رنگ‌روغن می‌تواند برای مبتدیان کار سختی باشد، نقاشی رنگ‌روغن تقریباً برای هر نوع سبکی مناسب است، شما با بافت صاف رنگ‌کار می‌کنید که برای شما تجربه‌ای فوق‌العاده به همراه دارد.
در رنگ‌روغن از مقداری روغن خشک‌کننده به‌عنوان چسب برای رنگ‌دانه‌ها استفاده می‌شود که باعث ایجاد ترکیب کره مانند رنگ می‌شود.

رایج‌ترین روغن‌های خشک‌کننده‌ای که به‌عنوان چسب استفاده می‌شوند؛ روغن گردو، روغن دانه‌ی کتان، روغن بذر خشخاش و بسیاری دیگر هستند.
نقاشی رنگ‌روغن برای اولین بار در قرن پنجم توسط هنرمندان هندی و چینی استفاده شد، اما فقط از قرن پانزدهم محبوبیت پیدا کرد.

۲. نقاشی آبرنگ

 آبرنگ

watercolor-painting-by-balakrishnan

 

تکنیک نقاشی با آبرنگ معمولاً روی کاغذ انجام می‌شود، در این نوع خاص از نقاشی، از آب به‌عنوان محلول پایه برای مخلوط کردن رنگ‌ها استفاده می‌شود و ازاین‌رو نام آبرنگ را روی آن گذاشته‌اند.

در مقایسه با نقاشی رنگ‌روغن، نقاشی با آبرنگ نیز برای مبتدیان کار سختی است. امروزه شما هنرمندان زیادی را می‌بینید که در تلاش کشیدن پرتره‌های واقع‌گرایانه با استفاده از آبرنگ هستند.
مخلوط کردن رنگ‌ها در این روش بسیار مهم است، زیرا ترکیب بیش‌ازحد هر چیز، سایه‌ی رنگ‌ها را تغيير می‌دهد.

 

۳. نقاشی پاستل

 پاستل

pastel-painting-by-Ruben Belloso

 

برای کشیدن نقاشی‌های پاستلی معمولاً از مدادهای پاستلی استفاده می‌شود، با استفاده از مدادهای پاستلی می‌توانید بلافاصله شروع به نقاشی و رنگ‌آمیزی کنید.

در این مدادها از رنگ‌دانه‌های متصل شده به هم استفاده‌شده است، درواقع مدادهای پاستلی در ابتدا به شکل پودر هستند که با استفاده از یک ماده‌ی اتصال‌دهنده به هم متصل می‌شوند و به شکل مداد آماده می‌شوند.
اگر به دنبال رنگ‌هایی خالص و عمیق هستید، توصیه می‌کنیم که از مدادهای پاستلی استفاده کنید.
نقاشی‌های پاستلی را می‌توان حتی روی بوم انجام داد، بنابراین شما می‌توانید لایه‌بندی زیبایی از رنگ‌ها را با پاستل انجام دهید.

۴. نقاشی آکریلیک

 آکریلیک

Acrylic-painting-by-Jasonde-Graaf

 

اگر شما به دنبال رنگ‌آمیزی‌ای که سریع خشک شود، هستید؛ تکنیک نقاشی آکریلیک بهترین انتخاب است.
رنگ‌های آکریلیک، رنگ‌های محلول در آب هستند، بااین‌وجود وقتی کاملاً خشک می‌شوند به آب مقاوم می‌شوند. واقعاً جالبه! این‌طور نیست؟!

بیشتر علاقه‌مندان به کار با رنگ‌های آکریلیک علاقه دارند. برای مجسمه‌سازی، قالب‌سازی، ویژگی‌های صورت بسیاری از هنرمندان از نقاشی آکریلیک استفاده می‌کنند.

تمیز کردن قلم‌موها پس از اتمام رنگ‌آمیزی، آسان‌تر است، زیرا برای شستن رنگ‌های آکریلیک فقط به آب نیاز است.

۵. نقاشی دیجیتالی

دیجیتالی

fantasy-digital-painting-by-sharandula

 

تکنیک نقاشی دیجیتالی، هنری برای خلق آثار هنری در رایانه است که باعث می‌شود نقاش بتواند آن را به نقاشی آبرنگ، نقاشی رنگ‌روغن یا حتی نقاشی آکریلیک شبیه کند.
یک نقاشی رنگ‌روغن که به‌صورت دیجیتالی کشیده شده نسبت به رنگ‌روغنی که به‌صورت دستی انجام‌شده، تفاوت‌های زیادی وجود خواهد داشت، زیرا شما به تعداد زیادی از بافت‌ها و ابزارهای دیگر دسترسی دارید که به‌راحتی در سیستم موجود هستند.

بله! نیازی نیست که نگران کشیدن نقاشی به‌صورت ایستاده و به مدت طولانی باشید. شما می‌توانید همین هنر را با خیالی آسوده و در آسایش منزل خود انجام دهید.

 

۶. نقاشی ماسه

 ماسه

Sand animation art by Fatmir Mura Love

 

تکنیک نقاشی با ماسه می‌تواند کمی کثیف کاری باشد، درحالی‌که این‌یک هنر موقتی است و ماندگار نیست.
نقاشی با شن و ماسه را می‌توان با استفاده از حرکت سریع برای درک نحوه‌ی کار هنرمند روی آن‌ها فیلم‌برداری کرد.

این کار معمولاً با نور خیلی کمی انجام می‌شود اما در زیر میز محل ايجاد نقاشی شن و ماسه، یک نور قرار دارد. (که به آن میز نور گفته می‌شود)
نقاشی ماسه با استفاده از ماسه‌های رنگی که با دست‌هایی که ماسه‌ها را روی یک سطح ثابت حرکت می‌دهند، ايجاد می‌شود.

این تکنیک نقاشی در بسیاری از کشورها انجام می‌شود و با چندین نام مختلف شناخته می‌شود، در هند به‌عنوان کولام یا ران گولی شناخته می‌شود.

 

۷. نقاشی بافت‌دار

 نقاشی بافت دار

palette-knife-paintings-by-Christine Krainock

 

به‌عنوان رنگ‌آمیزی یک نقاشی بافت‌دار، همه‌ی ما دوست داریم که ضربه‌های قلم‌مو را روی نقاشی ببینیم که به نظر می‌رسد این اثر چشمگیر است.
در نقاشی‌های بافت‌دار، بیشتر از رنگ‌روغن استفاده می‌شود زیرا هنگام کار بارنگ آکریلیک، اثرات آن پس از خشک شدن رنگ از بین می‌رود؛ اما رنگ‌روغن گران است، بنابراین به‌عنوان یک جایگزین می‌توان از آکریلیک ایمپاستو استفاده کرد که روی بافت‌ها شگفت‌انگیز عمل می‌کند.
به‌غیراز قلم‌موهای معمولی، از چاقوهای تخت و اشیا صاف (کارتک) برای ايجاد نقاشی‌های بافت‌دار استفاده می‌شود.

 

۸. نقاشی مات

 مات

temple-matte-painting-by-yaroslav

 

مناظر زیبا معمولاً با کمک نقاشی‌های مات خلق می‌شوند. از نقاشی‌های مات در صنعت فیلم و بازی‌های ویدیویی بسیار استفاده می‌شود. در صنایع فیلم‌سازی پس از نهایی شدن نقاشی مات از مکان‌ها، مجموعه‌های بزرگی ایجاد می‌شوند.
بعضی‌اوقات ساخت محیط‌هایی مانند افسانه‌ها و صحنه‌های علمی تخیلی بسیار گران است، در چنین مواردی از نقاشی‌های مات به‌عنوان صفحه پس‌زمینه استفاده می‌کنند که با فیلم‌های دیگر ادغام می‌شود.

 

۹. نقاشی اسپری

 اسپری

Spray Speed Painting Art by Ben Rabine

 

در این نوع نقاشی معمولاً از بطری‌های اسپری رنگ استفاده می‌کنند تا به نتايج دلخواه برسند. رنگ‌های اسپری بیشتر در خیابان‌ها (هنرهای خیابانی)، نقاشی‌های دیواری، بوم، چوب، فلز، شیشه، سرامیک و موارد دیگر استفاده می‌شود.
اگر یک بوم بزرگ به رنگ‌دانه نیاز داشته باشد، از روش رنگ‌آمیزی با اسپری برای پوشاندن سریع استفاده می‌شود.

 

۱۰. هنر گرافیتی

 گرافیتی

graffiti-art-work-paris

 

هنر گرافیتی بیشتر در ساختمان‌های عمومی، با مجوز یا بدون آن انجام می‌شود. هنر گرافیتی برای عموم مردم قابل‌درک نیست، این‌یک سبک نوشتن یا نقاشی – خط است که معنای خاصی ندارد.
اولین هنرمند نقاشی دیواری یک دانش‌آموز دبیرستانی در سال ۱۹۶۷ بود که برای جلب‌توجه دختر موردعلاقه خود، روی دیوارها نقاشی می‌کشید و می‌نوشت. درحالی‌که بسیاری از هنرمندان برای به نمایش گذاشتن استعداد خود به دیوارهای عمومی متوسل می‌شدند، هنر گرافیتی در سال ۱۹۸۰ به یک تکنیک کاملاً شناخته‌شده‌ی نقاشی تبدیل شد.

 

۱۱. نقاشی جوهر یا لیتراتی-جوهر سیاه چینی (مرکب)

 جوهر

Ink wash Painting – Chinese black ink

 

نقاشی جوهر به نقاشی ادبی نیز معروف است. برای ايجاد این آثار هنری از جوهر سیاه چینی استفاده می‌شود. جوهر سیاه چینی در کشورهای آسیایی بسیار محبوب است زیرا بیشتر از آن برای خوشنویسی استفاده می‌کنند. برای رسیدن به رنگ و قوام موردنظر از روش مخلوط کردن آب و جوهر سیاه استفاده می‌کنند تا سایه‌های مختلفی از رنگ سیاه به وجود آورند.

 

۱۲. نقاشی واکس داغ یا نقاشی Encaustic

واکس داغ

Hot wax painting or Encaustic painting

 

نقاشی با واکس داغ به نقاشی encaustic نیز معروف است.
در این روش نقاشی از موم استفاده می‌شود که ذوب‌شده و به رنگ‌دانه‌های رنگی اضافه می‌شود. در این روش هم از موم سرد و هم از موم گرم استفاده می‌شود.
این نوع نقاشی‌ها معمولاً روی بوم‌های چوبی ايجاد می‌شوند.

 

۱۳. نقاشی‌های دیواری فرسکو-تکنیک نقاشی دیواری

 فرسکو

Fresco secco paintings – Wall painting technique

 

نقاشی‌های دیواری فرس کو معمولاً روی دیوار گچ آهکی تمیز ایجاد می‌شوند. رنگ‌دانه‌های محلول در آب به‌صورت مخلوط آماده هستند و مستقیماً هنگام نقاشی و رنگ‌آمیزی روی گچ آهک قرار می‌گیرند؛ بنابراین پس از اتمام کار یک نقاشی ثابت ایجاد می‌شود.

نقاشی‌های دیواری فرس کو از دوره‌ی رنسانس وجود داشته است، این نقاشی‌ها را می‌توان در دیوارها و سقف‌های واتیکان مشاهده کرد.

 

۱۴. گواش – محیط آبرنگ مات

 گواش

Gouache – opaque watercolor medium

 

گواش یک محیط آبرنگی مات است که با سایر عوامل اتصال‌دهنده برای ایجاد هنر استفاده می‌شود.
برای رسیدن به درجه‌ی مات و کدر بودن درروش گواش، یک گچ سفید یا رنگ سفید به مخلوط رنگ و آب اضافه می‌شود.
گواش را نمی‌توان مستقیماً روی بوم قرارداد زیرا به‌خوبی روی بوم نمی‌نشیند، اگر می‌خواهید از آن روی بوم استفاده کنید، باید آن را بارنگ آکریلیک مخلوط ‌کنید. مراقب باشید که رنگ‌های آکریلیک رقیق نباشند زيرا ممکن است نتیجه‌ی کار، ظاهر موردپسند شما را نداشته باشد.

 

۱۵. نقاشی‌های مزاج (تمپر، دما) – با ماندگاری بسیار بالا

 تمپر

Tempera paintings – Long Lasting Painting

 

این نقاشی‌ها به هنر تخم‌مرغ معروف است. آن‌ها سریع خشک می‌شوند و ماندگاری رنگ بیشتری نسبت به سایر نقاشی‌ها دارند. در این روش، از زرده تخم‌مرغ به‌عنوان یک ماده اتصال‌دهنده رنگ استفاده می‌شود و ازآنجاکه دارای گلوتن زیادی است، سریع‌تر خشک می‌شود. این‌یکی از قدیمی‌ترین تکنیک‌های شناخته‌شده‌ی نقاشی است.
به‌جای تخم‌مرغ، گاهی اوقات از آدامس، گلیسیرین و کازئین به‌عنوان ماده اتصال‌دهنده مخلوط آب و رنگ استفاده می‌شود.

 

۱۶. نقاشی‌های مینا-هنر رنگ با مینا

 مینا

Enamel paintings – Art with Enamel Paint

 

رنگ‌های مینا پس از خشک شدن کامل، درخشان و براق می‌شوند.

 

۱۷. نقاشی قطره‌ای – قطره رنگ

قطره ای

Drip Painting – Paint Drips

 

این تکنیک همان‌طور که از نامش پیداست، برای خلق نقاشی‌های قطره‌ای، رنگ را روی بوم می‌چکانند.

 

۱۸. رنگ‌آمیزی لایه‌ای

 لایه ای

Underpainting – Layer Painting

 

در این تکنیک نقاشی یک رنگ پایه به بوم اضافه می‌شود و سپس لایه‌های بیشتری از رنگ برای ایجاد زیر رنگ‌های زیبا اضافه می‌شوند.

 

۱۹. نقاشی تابلویی – نقاشی چندقسمتی

 چند قسمتی

Panel Painting – Multiple Parts Painting

 

نقاشی‌های تابلویی روی چندین صفحه از چوب ایجاد می‌شوند و بعد به هم متصل می‌شوند. (نیلوفرهای آبی)

 

۲۰. نقاشی مخملی – هنر روی مواد مخملی

 

تکنیک نقاشی روی مخمل

Velvet Painting – Art on Velvet Material

 

نقاشی‌های مخملی معمولاً روی تکه پارچه‌های مخملی ایجاد می‌شوند.

 

۲۱. نقاشی برگ – هنر روی برگ‌ها یا هنر با برگ‌ها

 

تکنیک نقاشی روی برگ

Leaf Painting – Art on/with leaves

 

نقاشی کشیده شده روی یک برگ یا ایجاد شکل برگ با نقاشی، به‌عنوان نقاشی برگ شناخته می‌شود.

 

۲۲. نقاشی شیشه معکوس – نقاشی شیشه

 

تکنیک نقاشی روی شیشه

Reverse Glass Painting – Glass Painting

 

نقاشی شیشه معکوس با استفاده از رنگ روی شیشه به وجود می‌آید و وقتی از داخل شیشه نگاه می‌کنید تصویر قابل‌مشاهده است.

 

۲۳. نقاشی مینیاتوری – نقاشی‌های کوچک

تکنیک نقاشی مینیاتوری

Miniature Painting – Small Paintings

 

 

نقاشی‌های مینیاتوری، نقاشی‌های دستی کوچک هستند. (آن‌ها را بیشتر در کتاب‌ها و داستان‌های ادب فارسی مشاهده کرده‌ایم)

 

۲۴. نقاشی اکشن – ضربات قلم‌مو به‌صورت سریع و مستقیم

 

تکنیک نقاشی اکشن

Action Painting – Fast, Direct Sweeping Brushstrokes

 

تکنیک نقاشی اکشن، نقاشی سریع و خودجوش با ضربه‌های مستقیم قلم‌مو روی بوم است. قطره‌های پخش‌شده‌ی رنگ جلوه‌ی زیبایی به اثر می‌بخشد.

 

۲۵. نقاشی چشم‌انداز

 

تکنیک نقاشی پرسپکتیو

Anamorphosis – Perspective Painting

این روش همان نقاشی پرسپکتیو است.

همان‌طور که قبلاً گفته شد، انواع مختلفی از نقاشی وجود دارد، شما می‌توانید بر روی یک سبک خاص تمرکز کنید یا ترکیبی از سبک نقاشی ها را انجام دهید.

 

انواع سبک‌های نقاشی

سبک نقاشی غربی (موردپسند بیشتر هنرمندان است)

. مدرنیسم (نوگرایی و اصول امروزی)
. کوبیسم
. سورئالیسم (فراواقعیت گرایی)
. اکسپرسیونیسم
. سبک انتزاعی (آبستره)
. امپرسیونیسم
. فیگوراتیو گرایی (شکل‌گرایی)
. هنر دکور، هنر تجسمی، معماری و طراحی
. هنر نو (nouveau) الهام گرفته از طبیعت

 سبک شرقی

. نقاشی‌های چینی
. نقاشی‌های ژاپنی
. نقاشی‌های کره‌ای
. نقاشی‌های هندی
تانجوره، مغول، راجاستانی و پاتاچیترا.

ممکن است تحت تأثیر شکل خاصی از سبک نقاشی یا حتی تاریخچه‌ی مربوط به آن قرار بگیرید. هر اتفاقی ممکن است بیفتد.
نقاشی به معنای اجازه دادن به خلاقیت درونی شما بر روی یک بوم است که حسی کاملاً آزادکننده خواهد داشت.
همچنین درزمینه های هنر انتزاعی، نقاشی منظره، نقاشی طبیعت بی‌جان، هنر معاصر، هنر مفهومی، فوتورئالیسم، هایپررئالیسم، سورئالیسم، مدرنیسم، امپرسیونیسم، اکسپرسیونیسم، نقاشی‌های پاپ، نقاشی شکل، نقاشی بدن، نقاشی دیواری، هنر خیابانی، نقاشی چینی، نقاشی ژاپنی، نقاشی کره‌ای، نقاشی اسلامی، نقاشی هندی، نقاشی آفریقایی و ودوتا (veduta ایتالیایی)، جستجو و کاوش کنید.

منبع

https://webneel.com/types-of-paintings-techniques-styles

این اعلان را به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه